(NE)EKONOMICKÉ NÁKUPY UNITED?

03.09.2014 13:22

Rozepisovat se o fotbalových kvalitách Radamela Falcaa, nebo Ángela Di Maríi by bylo natolik potřebné, asi jako uskutečnění Mistrovství světa v Kataru. Ale co na jejich přestupy říká ekonomická stránka a sportovní novinář Paul Thomkins?

V roce 2012 se Paul Thomkins pokusil o určitou analýzu tisíců přestupů uskutečněných ve fotbalové Anglii, přičemž se zaměřil především na skutečnost, nakolik se o těchto přestupech pak mohlo mluvit jako o úspěšných, stejně jako na věk, ve kterém je ideální potenciální posilu přivést.

Bylo zjištěno, že pouze 40% přestupů (z celkových 3019) uskutečněných v Barclays Premier League mezi lety 1994 – 2012 a převedených do dnešních cen, bylo úspěšných. V případě, že kluby zaplatili za daného hráče více než 30 mil. liber, vzrostla úspěšnost na 53,6%, ale jak lze vidět, ani větší množství peněz investovaných za jednoho hráče nezajistí o mnoho větší úspěšnost, než je pouhý hod mincí. Pokud se pak podíváme na přestupy, jejichž hodnota přesáhla hranici 40 mil. liber, tak se dostaneme na úspěšnost 57,7%, nicméně v této skupině už narážíme na nízký vzorek hráčů (26), stejně jako na jedny z největších přestupových propadáků v podobě Fernanda Torrese, Andreje Schevchenka (Chelsea), nebo Michaela Owena (Newcastle United).

Do této cenové skupiny mimochodem také patří bývalý hráč Manchesteru United Dwight York, který by při dnešních cenách stál stále závratných 46,7 miliónů liber. Netřeba připomínat, že tento Jihoameričan zažil pod Sirem Alexem Fergusonem bohatou kariéru, avšak zajímavé je, že byl, opět převedeno do cen dnešních, prodán za pouhých 4,9 miliónů liber. Při jeho odchodu tak došlo k téměř 90% snížení ceny a říct tak o jeho prodeji, že byl stejně úspěšný jako jeho kariéra, by bylo velkorysé.

https://talksport.com/sites/default/files/tscouk_old_image/blog/Dwight-Yorke-Manchester-United.jpg
Z výše uvedených údajů tak lze tvrdit, že nedávno uskutečněné přestupy Rudých ďáblů pohybujících se nad hranicí 30 miliónů liber (Shaw, Mata, Di María, Falcao (?)) tedy mají větší šanci na úspěch, než posily "Fergusonovského" typu, kdy bývalý manažér častokrát kupoval zajíce v pytli (Hernández, Bebé…) (No, ono to taky dá rozum, že za větší množství peněz kupujeme kvalitnější zboží). Ale je tomu opravdu tak?

Tomkins: "Před pár lety jsem napsal článek o zhodnocení hráčů v průběhu jednotlivých let, přičemž jsem použil 16 věkových kategorií. Tabulka níže ukazuje, že nejhorší možný věk, ve kterém kluby mohou své nové posily pořídit, je 29 let. Jelikož hráči není přes 30, stále má dost prostoru k vyjednávání svého platu. Až po 32 roku života je pak pořízení nových hráčů opět ekonomické. "

Níže uvedená tabulka vyjadřuje indexy přestupových cen (TCIP), která byla vytvořena zahrnutím všech přestupů uskutečněných v rámci Barclays Premier League do konce roku 2012, přičemž všechny byly přepočteny do cen nynějších.


Jak lze vidět, tak je to právě Di María a Falcao, kteří se se svým datem narození pohybují, co se týče reálné hodnoty získané za peníze, v hodnotách negativních. O moc lépe si nevedou také ostatní poslední nákupy v podobě Fellainiho, Maty, Shawa, Herrery, nebo Marcose Roja, kteří se svým věkem spadají do průměru, či lehkého podprůměru.

Jestli nakonec všechny tyto nákupy budou, nebo nebudou úspěšné, ukáže až čas (Pravda, u urostlého Belgičana se výsledky výzkumu Paula Thomkinse zdají jako opodstatněné).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdroj: devilpage.cz


Vytvořte si www stránky zdarma! Webnode